Muzyka na Zamku

Cykl koncertowy Muzyka na Zamku organizowany w zabytkowych wnętrzach Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej charakteryzuje się niepowtarzalnym nastrojem i obcowaniem z muzyką klasyczną poprzez różnorodne formy koncertowe. Organizowany 25 rok cieszy się ciągłą popularnością a różnorodność programów i wykonawców zapewnia stałą i wierną publiczność. Cykl ten przybiera różnorodne formy muzyczne takie jak koncerty znanych śpiewaków (Hubert Miska-tenor, Leokadia Duży, Elżbieta Towarnicka, Jadwiga Stepień, Yoshiko Hara-sopranistki) a także koncerty wspaniałych solistów instrumentalistów (Jerzy Sterczyński i Mirosław Herbowski-piańisci, Tomasz Strahl-wiolonczelista, Władysław Kłosiewicz-klawesynista, Kaja Danczowska-skrzypaczka, Aiko Tanaka-skrzypek, Kazimierz Moszyński i Henryk Błażej-fleciści, Krzysztof Pełech-gitarzysta, Jerzy Kosmala-altowiolista) oraz kameralne (Kwartet Śląski, Camerata Vistula, Studium Musicae Cracoviense, Kwartet Puzonowy NOSPR, Kwartet Wilanów).

 

Koncerty odbywają się w dowolny poniedziałek miesiąca wyłączając miesiące lipiec i sierpień, zawsze o godz.18.00. w sali koncertowej Muzeum Historycznego  w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze16.

 

Bilety w cenie:

Bilet 15,00 zł

Bilet ulgowy 8,00 zł

dostępne w kasie Muzeum

przedsprzedaż: tydzień przed koncertem w kasie Muzeum

 

 

 

Muzyka na Zamku

30 września 2019 r, godz.18.00

 

Wykonawcy:

Dariusz Stanisław Wójcik - bas

Rafał Lewandowski - forterpian

 

 

Słowo o muzyce:

Grażyna Durlow

 

W programie: 

W pierwszej części usłyszymy pieśni z epoki romantyzmu m.in. St. Moniuszki

a drugą cześć wypełnią znane pieśni operetkowe.

 

 

foto.M.Maliszewski

Dariusz Stanisław Wójcik – bas

Artysta śpiewak, aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża", który odbywa się od 25 lat i jest wiodącym wydarzeniem na Podlasiu.

Dariusz S.Wójcik od ponad 30 lat pracuje na scenie. Od ponad 20 lat jego działalność artystyczna – jako założyciela Teatru Otwartego w Gdańsku znana jest Instytucjom i Mecenasom Kultury nie tylko w Gdańsku ale i w innych częściach Polski.

Dariusz S.Wójcik potrafi różnorodnością pomysłów dowieść, że jest twórcą nieustannie szukającym nowych tematów i form artystycznej wypowiedzi. Dba o kształt artystyczny całości – warstwy słownej i muzycznej wykonywanych dzieł, jest też ich niezastąpionym wykonawcą i interpretatorem.

Pochodzi ze Strzegomia, miasta określanego mianem Granitowe Serce Polski. W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski). Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.

Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Był jednym z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy. Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie.

Współpracował także z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.

Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu „Jesus Christus Superstar” A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.

We wrześniu 2015 r. wraz z Szawłem Lipskim - Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” nakładem Sopockiej Firmy Fonograficznej SOLITON. W styczniu 2016 r. płyta zgłoszona została do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii ALBUM ROKU Muzyka Folk.

Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

 

 

 

Rafał Lewandowski – fortepian

 

Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze, a następnie ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia pod kierunkiem Bernarda Ringeissena i Jean Pierre`a Berlingena w Conservatoire National de Rueil Malmaison we Francji.

Rafał Lewandowski prowadzi ożywioną działalność koncertową; występował w wielu krajach Europy: w Polsce, Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji. Jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra debiutował  w nowojorskim Lincoln Center i od tego czasu często powraca z koncertami do USA  (ostatnio w 2018 koncerty z Connecticut Virtuosi Orchestra, oraz 2017 - recitale w ramach Bargemusic Master Series z programem polskiej muzyki współczesnej „ Here and Now New York Festiwal ”). Brał też udział w europejskich i amerykańskich prestiżowych festiwalach muzycznych np.  Rencontres Internacionales Frederic Chopin a Nohant, Letni Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gdański Festiwal Pianistyczny Fermata, Here and Now New York Festiwal.  Z okazji Roku Chopinowskiego (1999) wystąpił m.in. z recitalem solowym w Senacie Republiki Francuskiej w Palais de Luxembourg w Paryżu. W ramach programu Chopin 2010 wykonywał w Polsce i za granicą recitale złożone z utworów solowych oraz kameralnych (Sonata wiolonczelowa, Trio fortepianowe Fryderyka Chopina).

Rafał Lewandowski występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami ( m.in. Natalia Walewska, Trina Renay, Anna Fabrello, Kinga Augustyn, Agnieszka Wolska, Bogna Forkiewicz, Wojciech Rajski, Adam Klocek, Piotr Pławner, Dariusz Wójcik, Jacek Szymański, Paweł Kukliński, Alexander Peskanov,  Krzysztof Olczak, Adrian Sylveen Mackiewicz, Krzysztof Wroniszewski, Karol Wroniszewski,).

Oprócz znanych dzieł z literatury pianistycznej chętnie prezentuje również utwory rzadko wykonywane np. fortepianowe kompozycje Gioacchino Rossiniego, Antona Rubinsteina, Jonathana Dawe, Alicji Jonas (dedykowane pianiście Suity fortepianowe). Z powodzeniem angażuje się w różnorodne projekty muzyczne, np. wykonania kompozycji Astora Piazzoli z zespołem,  Leonarda Bernsteina (Chichester Psalms na chór i fortepian) oraz aranżacje popularnych standardów. Dokonał nagrań dla wytwórni płytowych i stacji radiowych w Polsce, we Francji i w USA.

Dyskografia:
*MOZART  Koncerty fortepianowe KV 466, 595 -  z orkiestrą PFK Sopot dyr. K. Wroniszewski  (Concertino),

 *CHOPIN Utwory wybrane (Soliton),

 *CHOPIN  Sonaty - solo oraz z K.Wroniszewskim / wiolonczela  (Soliton),

*CHOPIN  Recital live in Paris (J.R.D.),

 *Romantic Violin & Piano solo i z Natalią Walewską / skrzypce ( Soliton),

 *Astor Piazzola – 4 Pory Roku - z Krzysztofem Olczakiem / akordeon i Grupa 5u (Soliton),

 *Lili i Nadia Boulanger – „Clairieres dans le ciel”, „Melodies” – z Anną Fabrello / sopran (Acte Prealable),

 *Antoni Rutkowski – Sonata – z Pawłem Kuklińskim / skrzypce (Acte Prealable).

 

 

 

 

 

Grażyna Durlow

 

Niezwykłe zestawienie wykształcenia i zainteresowań: muzyk, oligofrenopedagog, terapeuta, nauczyciel akademicki i prezenterka. Absolwentka Wydziału Teorii Muzyki, Kompozycji i Rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Doktorantka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związana z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, Państwową Szkołą Muzyczną II st. im. I.Paderewskiego w Cieszynie a także z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Cieszynie. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”w Skoczowie, współpracuje programowo przy realizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Prowadzi festiwale i koncerty z udziałem najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Żyje z pasją – niezmiennie urzeczona i wierna muzyce, tańcowi, i… ukochanym książkom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś błąd
Pdf
Drukuj
Powrót
Na skróty
bip - Biuletyn Informacji Publicznej
e-skrzynka podawcza
zapytajprezydenta - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
BUDZET
Budżet obywatelski
 „Płatności online”  - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
Lato w mieście - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
RIT - Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego
Pogoda i jakość powietrza
pomoc prawna
SPM
Konsultacje społeczne - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
To jest aplikacja Webphone służąca do bezpłatnego dzwonienia do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.