IKAR - Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Bielska-Białej

 

Trwa kolejna edycja Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej

w dziedzinie kultury i sztuki IKAR

 

Można już składać wnioski i zgłaszać kandydatury do IKARA 2019.

 

Umotywowane wnioski kierować należy do dnia 30 listopada br. na adres:

 

                                                 Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

 

                                                pl. Ratuszowy 1

 

                                                43-300 Bielsko-Biała

 

 Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (www.um.bielsko.pl) oraz w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (tel. 033/  497 14 75).

 

 

 


Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR

są wręczane od 1993 roku i przyznawane są w następujących kategoriach:

-    za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku kalendarzowym
-    za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

W każdym roku mogą być przyznawane dwie nagrody, po jednej w każdej kategorii.

Ponadto w każdym roku może zostać przyznany: 

-    KAR SPECJALNY za wyjątkowe działania na rzecz kultury
-    tytuł honorowy Dobrodziej Kultury szczególnie zaangażowanym w sprawy kultury mecenasom i sponsorom
-    Dyplom Specjalny za szczególną działalność na rzecz kultury
-    Dyplom Honorowy za wieloletnią działalność kulturalną

O nagrodę ubiegać się mogą osoby mieszkające w Bielsku-Białej  oraz osoby, których działalność lub twórczość pozostaje w związku z miastem Bielsko-Biała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista dotychczasowych laureatów nagrody

Regulamin

 

 

Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR zostały przyznane po raz 23. Wnioski na IKARY składane są w Wydziale Kultury i Sztuki, a Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatruje je i opiniuje. Decyzje o przyznaniu IKARÓW podejmuje Prezydent Miasta Bielska-Białej.

 

Dyplom honorowy

 

DZIECIĘCY CHÓREK  „PINOKIO” 

działa w Miejskim Domu Kultury, w Domu Kultury w Komorowicach od 1995 roku. W jego skład wchodzą dzieci od 5. do 13. roku życia. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Wydał kilka płyt. W repertuarze PIONOKIA znajdują się różnorodne piosenki dla dzieci, kolędy i pastorałki, piosenki francuskie oraz utwory w stylu retro, z którymi PINOKIO zdobywał nagrody. Kierownikiem artystycznym chórku i jego założycielką jest Barbara Marcinkiewicz.

 

Dobrodziej Kultury 2015

 

FCA POLAND S.A. 

był sponsorem jednego z największych festiwali jazzowych w Europie – Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Jego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko. Dzięki wsparciu firmy FCA możliwe było zaproszenie na 13. festiwal takich gwiazd jak Maria Schneider, Egberto Gismonti czy Andy Sheppard. Firma wsparła również organizację tegorocznych obchodów Dni Bielska-Białej, podczas których na  Placu Ratuszowym i w hali pod Dębowcem wystąpiłli: zespół Dżem, Golec uOrkiestra i DJ Bobo.

 

BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A.  

był głównym sponsorem wszystkich dotychczasowych edycji Festiwalu Kompozytorów Polskich
im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzięki wsparciu
BANKU możliwe było zaproszenie
na jubileuszową XX. edycję festiwalu Kevina Kennera i Alenę Baevą oraz wysłuchanie „Creda” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu solistów, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Chóru Chłopięcego z Bochni oraz Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją kompozytora.

 

NEMAK POLAD  

to firma, która znacząco wsparła Teatr Polski w Bielsku-Białej w minionym roku. To dzięki jej pomocy Teatr mógł przygotować z takim rozmachem premierę spektaklu „Sześć wcieleń Jana Piszczyka”
w ramach uroczystości związanych z jubileuszem
125-lecia powstania teatru w Bielsku-Białej
oraz 70-lecia działalności polskiego zespołu na bielskiej scenie, przygotować ciekawą ofertę festiwalu „Bielsko blisko” oraz
wzbogacić swój repertuar o pozycje ambitne i atrakcyjne teatralnie.

 

Nominacje:

- za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015

 

KATARZYNA i MACIEJ SZYMONOWICZOWIE  

są beskidzkimi twórcami muzyki oraz artystycznego graffiti. Tworzyli grupę „Psio Crew”, która zdobyła
III nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Są autorami muralu „Pasterz”
W ubiegłym roku wydali album „Gajdosze”, który wieńczy dwuletnie badania nad najdawniejszą formą kapeli góralskiej z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Album powstał aby utrwalić wiedzę o beskidzkich muzykantach zwanych gajdoszami i udokumentować unikatowy instrument jakim są gajdy. W książce znajdują się życiorysy 93. gajdoszy oraz niepublikowane zdjęcia muzyków
i instrumentów. Albumowi towarzyszą dwie płyty ze współczesną i archiwalną muzyką góralską, które zdobyły I Nagrodę „Fonogram Źródeł 2014" konkursu Nowa Tradycja.
 

IKAR 2015 - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015 

 

DAGMARA WŁOSZEK

ubiegłoroczna absolwentka Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej we Wrocławiu. Jest pierwszy sezon w zespole Teatru Lalek „Banialuka”. Jej debiutem scenicznym była brawurowo zagrana rola Alicji w przedstawieniu „Księga dżungli”. Stworzona przez nią postać jest wielowymiarowa, ujmuje wyrazistością i zdobywa sympatię widzów. Przygotowując ją aktorka wykazała się wszechstronnymi umiejętnościami warsztatowymi, zarówno aktorskimi jak i taneczno-wokalnymi.

 

MIROSŁAW MIKUSZEWSKI

prezes Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Zintegrował bielskich artystów
i zapewnił im siedzibę w wyremontowanej kamienicy na Starówce.
Stworzył Galerię Sztuki w Gemini Park i zorganizował uroczystości jubileuszowe 70-lecia ZPAP w Bielsku-Białej, w ramach których odbyła się wystawa w Galerii Bielskiej BWA prezentująca dorobek bielskiego środowiska plastycznego. Wydany został także katalog okolicznościowy zawierający historię obecności ZPAP w Bielsku-Białej.

 

 

Nominacje:

- za wybitną dotychczasową działalność

 

 

BARBARA  NACHAJSKA-BROŻEK

uznana artystka i wybitny pedagog bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest zeszłoroczną laureatką Grand Prix Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie oraz zdobywczynią głównych nagród w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach. Jej tkaniny charakteryzuje maestria wykonania, precyzyjny rysunek i piękna kolorystyka. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

 

RAFAŁ  BUTOR

nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Bielskiej Szkole Przemysłowej, organizator Konkursu Wiedzy o Bielsku-Białej w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Jest jego członkiem
i Przewodniczącym Zespołu Edukacji Regionalnej Celem konkursu jest budzenie świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta wśród młodego pokolenia. Co roku bierze w nim udział około 300 uczestników z prawie 30 bielskich szkół.

 

AGATA  FENDER

absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, animatorka życia muzycznego, kierownik muzyczny
i dyrygent
chóru przy ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku działającego jako stowarzyszenie „Graduale”. Chór świętował w ubiegłym roku jubileusz 70-lecia powojennej działalności. Posiada w repertuarze utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu po współczesność. Występował w wielu miastach kraju oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Holandii, Rosji i Szwecji. Nagrał kilka płyt propagujących twórczości kompozytorów muzyki sakralnej naszego regionu.

 

TOMASZ  LOREK

aktor Teatru Polskiego od 1999 roku. Absolwent  Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykreował
na bielskiej scenie ponad 50. interesujących ról. W ubiegłym roku był współtwórcą koncertu „Ocalić
od zapomnienia” poświęconego bielskim artystom, którzy odeszli. Laureat Złotej Maski 2015 za tytułową rolę w musicalu „Zorba” i Laurów Dembowskiego. Jest aktorem wszechstronnym, o nieprzeciętnym głosie i umiejętności tworzenia wiarygodnych postaci scenicznych, które zapadają w pamięć widzów.

 

Zespół LIZARD

W minionym roku obchodził jubileusz ćwierćwiecza działalności. To grupa wpisująca się w szeroko rozumiany nurt rocka progresywnego. Jeden z nielicznych polskich zespołów, które odniosły sukces
w kraju i za granicą. To, obok SBB, najciekawsza formacja art.-rockowa z województwa śląskiego i jeden z najważniejszych zespołów tego typu w kraju. Lizard pojawiał się na wielu prestiżowych imprezach
i koncertach. Zespół wydał pięć płyt, z których ostatnia ukazała się w 2013 roku.

Obecnie zespół Lizard tworzą: Damian Bydliński (śpiew, gitara), Janusz Tanistra (gitara basowa), Daniel Kurtyka (gitara), Paweł Fabrowicz (instrumenty klawiszowe) i Mariusz Szulakowski (perkusja)

IKAR 2015 - za wybitną dotychczasową działalność

 

JAROSŁAW  GRZYBOWSKI

perkusista, aranżer, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był perkusistą zespołu Golec uOrkiestra, z którym zagrał ponad 700 koncertów  działającą przy Bielskim Centrum Kultury. Jest dyrygentem formacji paradnej i kierownikiem artystycznym Bielskiej Orkiestry Dętej, która uczestniczy
w życiu muzycznym miasta. Przez 40. lat swej działalności wystąpiła ponad 1000 razy. Była nagradzana na konkursach i międzynarodowych przeglądach. Jarosław Grzybowski w 2010 roku został uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

 

 

 

Zgłoś błąd
Pdf
Drukuj
Powrót
Na skróty
bip - Biuletyn Informacji Publicznej
e-skrzynka podawcza
zapytajprezydenta - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
BUDZET
Budżet obywatelski
 „Płatności online”  - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
RIT - Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego
Pogoda i jakość powietrza
pomoc prawna
SPM
Konsultacje społeczne - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
geoportal - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna
To jest aplikacja Webphone służąca do bezpłatnego dzwonienia do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.